11

„Są gdzieś okna, które płoną cały czas”

(Daria i Zuzia na podsumowaniu konkursu w Przemyślu)

Wielu zapewne bez problemu kojarzy te słowa z autorką tekstu Agnieszką Osiecką. Dla ósmoklasistów było to hasło konkursu literackiego, dotyczącego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, tolerancji i empatii wobec ich problemów, pomocy i życia razem z nami.

8 kwietnia 2022 roku Zuzia Armata i Daria Stępień razem z panią Martą Filip miały zaszczyt wziąć udział w uroczystej Gali podsumowującej ten konkurs, która odbyła się na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Dzień pełen różnych emocji został rozpoczęty od zwiedzenia pięknego, choć niedocenianego zamku w Krasiczynie. Potem uczennice podziwiały panoramę Przemyśla i udały się na rozstrzygnięcie konkursu. W gronie najlepszych 20 prac z 225 nadesłanych znalazła się praca Darii, pt. „A jednak schody przegrały”. Ale nawet sam udział w podsumowaniu był dla dziewczyn niesamowitym wydarzeniem: wzruszający koncert, wirtualne rozmowy ze znanymi osobami niepełnosprawnymi w Polsce ( Kasia z kanału Kasia działa), piękny taniec na wózku inwalidzkim Sary Staszyszyn ( poszukajcie w internecie i poczytajcie) oraz …spotkanie z Janem Melą, polskim podróżnikiem, działaczem społecznym, najmłodszym w historii zdobywcą dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwszą osobą z niepełnosprawnością, która tego dokonała, Osobą zarażającą wszystkich ogromną ilością optymizmu i radości, uczyniły ten wyjazd na pewno niezapomnianym i bogatym emocjonalnie.

Link do relacji z Gali na You Tube. Polecamy obejrzeć fragment tańca Sary i słowa Jana Meli. Jako przesłanie i refleksje o życiu.

https://www.youtube.com/watch?v=cl4OIh1QIP0

Dla wszystkich zamieszczamy wskazówki dotyczące zachowania się podczas spotkania z osobami niepełnosprawnymi. Te Osoby są tak samo ważne jak my. Pamiętajcie o tym.

SAVOIR-VIVRE WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 • traktuj osobę z  niepełnosprawnością jak pełnoprawnego członka społeczeństwa
 • pytaj, jeśli nie wiesz, jak się zachować
 • pomagaj dopiero po uzyskaniu zgody i wytycznych
 • traktuj wózek inwalidzki jak integralną część człowieka
 • podczas rozmowy zwracaj się wprost do osoby niepełnosprawnej
 • zwracaj uwagę na określenia, jakich używasz
 • stań na wysokości rozmówcy; kiedy trzeba, pochyl się
 • starannie dobieraj tematy do rozmów
 • nie udawaj, że rozumiesz, jeśli tak nie jest
 • uprzedzaj, zanim dotkniesz osobę niewidomą
 • przedstaw siebie i innych osobie niewidomej
 • podczas pomocy szczegółowo opisuj drogę i przeszkody

I jeszcze jedno:

Najważniejsza jest empatia i traktowanie drugiej osoby z pełnym szacunkiem.

Osoby niepełnosprawne to osoby posiadające swoje rodziny, pracę, zainteresowania, sympatie i antypatie, a także problemy i radości. Chociaż niepełnosprawność stanowi integralną część tego, kim są, sama w sobie nie określa tych osób. Nie zmieniaj ich w bohaterów lub ofiary niepełnosprawności. Traktuj te osoby jak indywidualne jednostki. [Judy Cohen, Praktyczny poradnik…]

33222