Projekt „Szkoła Dialogu”

Prze dwa lata braliśmy udział w tym projekcie, tj w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014

Praca uczniów „Śladami frysztackich Żydów” powstała na podstawie wspomnień starszych mieszkańców Frysztaka i okolicy, a nie na podstawie publikacji i archiwaliów.

ROK SZKOLNY 2013/2014

Klasa I „a” , pod opieką wychowawczyni – pani Joanny Menduś, wzięła udział w projekcie pt. „Szkoła Dialogu”. Warsztaty odbywały się w dniach 30 września oraz 1 października, a także 21 i 22 października, trwały po 4 godziny. Zajęcia prowadziły pani Ewelina Bartosik i Jagoda Jabłońska. W ramach projektu klasa otrzymała za zadanie opracowanie trasy śladami frysztackich Żydów oraz przygotowanie spacerownika. Podzielili się na pięć grup, które dostały zadanie: opis wybranego miejsca (np. getta, synagogi). Oprócz tego zorganizowali „wielkie” sprzątanie cmentarza żydowskiego. Dnia 21 października odbyła się próbna wycieczka po Frysztaku. Prowadzące zajęcia były bardzo zadowolone z pracy, którą wykonali uczniowie.

d0feb3964abd7cdfmed 9437eeaf86743f6fmed cafc8b1bfa4569a1med


Kolejny sukces frysztackich gimnazjalistów!

Wywalczyliśmy tytuł FINALISTY SZKOŁY DIALOGU.

15 stycznia 2014r. w Teatrze Wielkim w Warszawie, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej, odbyła się uroczysta Gala Szkoły Dialogu 2013r.

6ddcf5f6c541920cmedNasze gimnazjum już po raz kolejny wzięło udział w projekcie Szkoły Dialogu, propagującym poznawanie i upamiętnianie kultury polsko – żydowskiej miast i miasteczek polskich.

W tym roku szkolnym prace w projekcie podjęli uczniowie klasy Ia wraz wychowawczynią J. Menduś. Pierwszoklasiści świetnie wywiązali się z tego zadania i zdobyli wyróżnienie, otrzymując tytuł FINALISTY w tym konkursie.

Jednocześnie Gimnazjum Publiczne we Frysztaku otrzymało tytuł Szkoły Dialogu 2013r. To już drugi taki tytuł na naszym koncie.

Młodzież wykonała spacerownik „Śladami frysztakich Żydów”, który prowadzi po różnych miejscach Frysztaka, a każde z nich w jakiś sposób łączy się z przeszłością żydowskich mieszkańców.

Całość jest dostępna na stronie gimnazjum w linku Szkoła Dialogu.

Tegoroczną Galę uświetniły takie osoby jak Władysław Bartoszewski – Sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, pani Irena Lipowicz – Rzecznik Praw obywatelskich, Stephen Mull – Ambasador USA w Polsce, Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski i wielu innych. Wyjątkowy charakter tej Gali nadało samo miejsce – Teatr Wielki – Opera Narodowa.

73aebd45f2a6b0f8med56daadbc23506734med

Wyjazd pierwszaków na Galę był możliwy dzięki wsparciu wójta naszej gminy pana Jana Ziarnika, za co serdecznie dziękujemy.


 ROK SZKOLNY 2012/2013

zdjcie0287oxW dniu 9 października 2012 roku uczniowie naszej szkoły, a dokładnie klasy III b przystąpili do realizacji projektu Szkoły Dialogu. Celem spotkań było poszerzenie wiedzy uczniów na temat obecności Żydów we Frysztaku. Warsztaty poprowadziły Pani Marysia i Pani Ewelina, które w ciekawy sposób przyswajały nam informacje o Żydach. Od razu złapaliśmy z Paniami bardzo dobry kontakt, a w szczególności chłopcy, którzy jak to zwykle bywa co jakiś czas musieli wtrącić swój mniej lub bardziej zabawny żart. Nie obyło się również bez zabaw na rozruszanie kości i pobudzenie mózgu do myślenia. Najbardziej przypadła nam do gustu zabawa z klaskaniem. Po zakończeniu drugiego warsztatu mieliśmy dwa tygodnie na przygotowanie planu wycieczki. Podzieliliśmy się na grupy i każda osoba musiała włożyć trochę pracy w przygotowania. Wszyscy zrobiliśmy to bardzo sprawnie, ucząc się współpracy. 29 października wyruszyliśmy na wycieczkę, na którą przybyły obie Panie. Jednak podróż ta nietrwała zbyt długo, ponieważ na naszą niekorzyść zaczął padać śnieg, a niektórzy z uczniów nie byli stosownie ubrani. O zabytkach żydowskich znajdujących się we Frysztaku opowiedzieliśmy w szkole. Kolejnego dnia odbył się już ostatni warsztat, na który zaprosiliśmy specjalnego gościa Pana Tomasza Okoniewskiego – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej nr 1 imienia J. Wybickiego we Frysztaku. W tym dniu byliśmy dość zmęczeni, przez co nasz zapał do pracy był troszkę ograniczony, ale Panie od razu pobudziły nas do myślenia poprzez nowe zabawy. Na pożegnanie wręczyliśmy prowadzącym prezenty. Teraz, do 16 grudnia, naszym zadaniem jest zaprezentowanie wycieczki wybranej grupie osób. Na rozstrzygnięcie konkursu pojedziemy do Warszawy, co jest dla nas najprzyjemniejszym punktem programu. Mamy nadzieję, że uda nam się wygrać.

Śladami frysztackich Żydów

65c41ee28d3cc799Jesienią bieżącego roku klasa III b naszego gimnazjum uczestniczyła w projekcie Forum Dialogu Między Narodami, w którym uczestniczą szkoły z całej Polski. Inicjatywa ta skierowana jest do młodzieży miast i wsi, które w przeszłości zamieszkane były przez ludność pochodzenia żydowskiego. 20 listopada 2012r. zorganizowano wycieczkę po Frysztaku prowadzącą śladami rodzin żydowskich. Było to podsumowanie działań w tym projekcie.57e5f26ca4eb926bmed

Trasa, po której uczniowie oprowadzali zaproszonych gości, zaczęła się na Placu św. Floriana o godz.14:30, gdzie młodzież przedstawiła krótko historię naszego miasteczka. Następnie cała grupa przeszła w stronę starej porodówki. Po przedstawieniu kilku tradycji związanych z narodzinami dziecka w kulturze żydowskiej wszyscy ruszyliśmy w stronę przedszkola. Tam dawniej znajdowała się pierwsza szkoła frysztacka, do której uczęszczali uczniowie wyznania mojżeszowego i dzieci katolickie. Gimnazjaliści przebrali się za uczniów z dwudziestolecia międzywojennego i przedstawili różnice pomiędzy dziećmi katolickimi a Żydami. Następnie poznaliśmy krótką historię apteki i targu. Tam też uczniowie przybliżyli nam historię „krwawych nieszporów frysztackich”, które miały miejsce w 1898r. Na ulicy Gołębiowskiego mieliśmy okazję oglądnąć najstarsze pożydowskie kamienice i dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o drewnianej synagodze, która znajdowała się na miejscu dzisiejszego sklepu Lotto, ale niestety spłonęła podczas pożaru w 1890r. Do dzisiaj nie przetrwała żadna z dwóch bożnic we Frysztaku. Jedną z niewielu pozostałości po Żydach jest Tora, która została wywieziona do Stanów Zjednoczonych jeszcze przed wojną, a należała do rabina frysztackiego – Chude Halbersztama. 9c6df4c81dc731f9med

Kolejnym punktem naszej wycieczki był cmentarz żydowski. Tam uczniowie opowiedzieli o znaczeniu znaków znajdujących się na macewach i o zasadach obowiązujących na kirkucie. Następnie wszyscy ruszyliśmy ul. Gołębiowskiego w stronę szkoły. To właśnie na tej ulicy było utworzone getto, w którym żyło 16 00. Żydów. Przy wejściu każdy uczestnik otrzymał opaskę z gwiazdą Dawida, do której noszenia zmuszani byli Żydzi. Oznakowanie to miało ich izolować od reszty społeczeństwa i ułatwić wyłapywanie do prac przymusowych. Historia frysztackiego getta była ostatnim punktem wycieczki, po którym uczniowie gimnazjum podziękowali wszystkim za przybycie i każdy poszedł w swoją stronę. Myślimy, że wycieczka była bardzo udana i podobała się zaproszonym uczestnikom.

Ogólnopolski sukces naszych gimnazjalistów!

f15802f6e533f52emed9ae1a41e45a6fef2med

Nasze gimnazjum otrzymało TYTUŁ FINALISTY I TYTUŁ SZKOŁY DIALOGU. Znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce szkół w Polsce.

9 stycznia 2013 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się Gala Szkoły Dialogu, programu edukacyjnego realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Forum Dialogu Między Narodami jest to organizacja pozarządowa działająca na rzecz zbliżenia między Polakami a Żydami, przeciwdziałania antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacji dla tolerancji. Trenerzy Forum odwiedzili naszą szkołę dwukrotnie w październiku. Podczas czterech warsztatowych spotkań oswajaliśmy się z kulturą żydowską oraz przygotowywaliśmy się do zorganizowania wycieczki po naszym miasteczku śladami frysztackich Żydów. Udział w tym programie brała udział klasa III B z naszego gimnazjum. Na uroczystą galę pojechała 5 osobowa delegacja wraz z opiekunami P. Joanną Menduś oraz P. Pawłem Zychem.

Galę swoimi wystąpieniami uświetniły takie osobistości jak:
Ambasador Izraela – Zwi Rav Ner, który mówił o potrzebie wspólnego dialogu między młodzieżą polską a izraelską.
Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawa – Włodzimierz Paszyński Wielokrotnie podkreślał on potrzebę dialogu w każdej dziedzinie życia Rabin Naczelny Polski – Michale Schudrich.
Powiedział on:,, Jesteś tutaj, już masz nagrodę”. W swoim wystąpieniu podkreślał jak ważny jest upór, bo,, Jeśli coś jest ważne i moralne, jest możliwe”. Bez wytrwałości i uporu jednego człowieka nie powstałoby Forum Dialogu Między Narodami, w które z roku na rok angażuje się coraz więcej ludzi.
Pierwszą nagrodę Szkoły Dialogu otrzymało Gimnazjum nr 5 im. Jana Kochanowskiego w Koninie. Nagrodą był komputer, wycieczka do Krakowa i Aushwitz oraz książki. Nasze gimnazjum otrzymało natomiast tytuł finalisty i tytuł szkoły dialogu. Zostaliśmy nagrodzeni książkami dla siebie oraz zestawem książek dla biblioteki szkolnej.