POTYCZKI SPORTOWE 2019/2020

Wrzesień był miesiącem ze wzmożoną ilością lekkoatletycznych zawodów sportowych, począwszy od szczebla gminnego po finały wojewódzkie. Uczniowie z klasy sportowej i innych klas przystąpili do zmagań z wielkim animuszem, zwłaszcza, że już wcześniej przygotowywali się do nowej edycji rywalizacji międzyszkolnej (obóz dochodzący w sierpniu).

Pierwszymi zawodami, w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (wiekowo do klas szóstych) były Indywidualne Mistrzostwa LA, z których do zawodów powiatowych awansowało aż 17 uczniów na 24 możliwe miejsca. W eliminacjach powiatowych uczniowie wypadli dobrze, a do zawodów wojewódzkich awans wywalczyło 7 uczniów z naszej szkoły. Byli to: Bandrowska Julia w biegu na dystansie 60 m, Mendocha Gabrysia w biegu na dystansie 600 m, Bryda Patrycja, Mendocha Anita i Dykas Martyna w skoku w dal, Perłowski Przemek

w skoku w dal oraz Ostrowski Gabriel w biegu na dystansie 1000 m. Podkreślić należy, że zarówno zawody gminne jak i powiatowe odbywały się na nowo wybudowanym obiekcie sportowym (Orliku lekkoatletycznym) przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku. Nasza młodzież mogła doświadczyć niezapomnianych wrażeń i poczuć się jak prawdziwi lekkoatleci, których przecież doskonale znają z przekazów medialnych. Taki stadion lekkoatletyczny to chluba naszej gminy i powiatu, o czym niejednokrotnie mówili nauczyciele, którzy przywieźli młodzież na te zawody.

Finał wojewódzki odbył się w Rzeszowie w dniu 25.09.2019 r. i, niestety, nie był to dobry dzień dla startującej młodzieży ze względu na przejmujący chłód i dosyć silny wiatr. Jednak wszyscy sportowcy dzielnie stawiali czoła panującym warunkom i nie tylko osiągali dobre wyniki, ale także najlepsze w historii niektórych konkurencji (skok w dal).

Patrycja Bryda w skoku w dal wynikiem 4.55 m wywalczyła brązowy medal (bardzo duże osiągnięcie), a Julka Bandrowska w biegu na 60 m wystąpiła w ścisłym finale i zameldowała się na ósmym miejscu, uzyskując czas 9:29 . Ponadto Przemek Perłowski skokiem na odległość 4,39 m zajął dziesiąte miejsce, Mendocha Gabrysia w biegu na 600 m uzyskała wynik 2:00.96 , co dało jej trzynastą pozycję. Zauważyć tutaj należy, że konkurencja była olbrzymia, gdyż w jednej sekundzie na mecie zameldowało się aż pięć zawodniczek, wśród których była też nasza Gabrysia. Trzynasta w skoku w dal była Mendocha Anita, a trzydziestą trzecią lokatą w województwie, również w skoku, może pochwalić się Martynka Dykas, która jest o rok młodsza od swoich rywalek.

Trzydziesty czwarty w województwie był Gabryś Ostrowski, ale on walczył także z własnym przeziębieniem.

Myślę, że osiągnięte wyniki przez naszą młodzież zyskują na wartości, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż w każdej z konkurencji w finale wojewódzkim brało udział około pięćdziesięciu zawodników i zawodniczek, a przecież byli to najlepsi zawodnicy i zawodniczki z dwudziestu pięciu powiatów naszego województwa.

Gratulujemy!!!

To jeszcze nie wszystko, bo w zawodach drużynowych sztafetowych biegów przełajowych (10 x 800 m) dziewczynki z naszej szkoły pokonały wszystkie konkurujące z nimi sztafety  w powiecie i awansowały do zawodów rejonowych, a chłopcy, plasując się na drugim miejscu w powiecie, także uzyskali upragniony awans do zawodów rejonowych, który odbył się na obiektach „Bursaki” w Krośnie w dniu 16.10.2019 r. Po zaciętym pojedynku biegowym z wieloma reprezentacjami szkół (mistrzowie i wicemistrzowie powiatów jasielskiego i krośnieńskiego) nasze dziewczyny ostatecznie uplasowały się na drugim miejscu, co zagwarantowało im awans do zawodów wojewódzkich. Chłopcy zaś uplasowali się w tych zawodach na miejscu szóstym, ale tym razem awansu nie osiągnęli. Na finał wojewódzki       w sztafetowych biegach przełajowych dziewczyny pojechały do miejscowości Pustynia k. Dębicy. Warunki startowe były bardzo dobre, ale i rywalki znakomite. Po twardej i nieustępliwej walce nasza sztafeta uplasowała się na jedenastym miejscu w województwie podkarpackim. Naszą szkołę reprezentowały: Mendocha Gabrysia, Bryda Patrycja, Dykas Martyna, Godek Maja, Mendocha Anita, Chrobok Zuzia, Wojciechowska Klementyna, Pawlus Emilka, Pilut Lenka, Steczkowska Zosia, Pasieczna Angelika.

W międzyczasie kilka naszych szkolnych reprezentacji walczyło w zawodach szczebla powiatowego w Strzyżowie w indywidualno-drużynowych biegach przełajowych. Znowu nasze dziewczyny okazały się najlepsze i wygrały zdecydowanie w kategorii klas VI i V,

a tym samym uzyskały prawo startu w zawodach rejonowych.( Bryda Patrycja, Mendocha Anita, Dykas Martyna, Steczkowska Zosia, Godek Majka, Wojciechowska Klementyna, Pawlus Emilka, Pasieczna Angelika). Chłopcy zaś w tej samej kategorii uplasowali się na miejscu czwartym ( Ostrowski Gabryś, Twardzicki Tomek, Perłowski Przemek, Husar Kacper, Wojciechowski Mieszko, Jamrogowicz Krzysztof, Ziobrowski Jakub). W kategorii klas IV i młodsi (tutaj decydował rok urodzenia-2009 i młodsi) dziewczynki w składzie: Pilut Lenka, Stefanik Ania, Winiarska Mariola, Biedroń Madzia, Michalec Natalia i Sadowska Anna uplasowały się na miejscu trzecim i choć awansu jako drużyna nie wywalczyły,

to indywidualnie aż dwie zakwalifikowały się do zawodów rejonowych. Ten bieg wygrała Pilut Lenka, a na trzecim miejscu finiszowała Ania Stefanik. Chłopcy w tej kategorii zajęli miejsce siódme (Skiba Szymon, Mokrzycki Adrian, Zielony Igor, Skotnicki Mikołaj, Król Kacper, Staniszewski Przemek, Zapór Kamil, Szymkowicz Szymon).

W tych zawodach mieliśmy jeszcze jedną drużynę chłopców w starszej kategorii wiekowej tj. klas VIII i VII (Świszcz Eryk, Król Kamil, Muszyński Hubert, Kowalski Kamil). Nasza drużyna oparta wyłącznie na chłopcach z klasy siódmej zajęła miejsce dziewiąte.

Wszystkim naszym biegaczom gratulujemy, a Tym, którzy wywalczyli awans do przyszłorocznych, wiosennych zawodów rejonowych życzymy wytrwałości w dalszej pracy i awansu do ścisłego finału wojewódzkiego.