Programy pobytu

*Programy pobytu w Niemczech i w Polsce*

Wrzesień 2000 Niemcy

Wycieczka do Osnabrück i Münster; wspólny udział w zajęciach lekcyjnych w szkole; zwiedzanie nowoczesnego gospodarstwa rolnego; pobyt w rodzinach niemieckich uczniów.

Czerwiec 2001 Polska

Pobyt w Krakowie – zwiedzanie miasta; zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimui; przyjazd do Frysztaka – pobyt w polskich rodzinach; powitanie w Urzędzie Gminy; wspólne zajęcia lekcyjne; ognisko w lesie; zakupy w Rzeszowie.

Wrzesień 2002 Polska

Przyjazd do Krakowa – pobyt w Krakowie; zwiedzanie kopalni soli w Bochni; przyjazd do Frysztaka; pobyt w szkole – wspólne zajęcia lekcyjne, mecz piłki nożnej: goście – gospodarze; wycieczka do Słowacji – zwiedzanie historycznego klasztoru; zakupy w Rzeszowie; pożegnalna dyskoteka.

Marzec 2003 Niemcy

Powitanie w szkole, wspólne zajęcia lekcyjne; zwiedzanie miasta Bad Iburga, w tym lokalnych uzdrowisk; wycieczka na sztuczne lodowisko do Osnabrück; zwiedzanie miasta Osnabrück; wyjazd do Ibbenbühren – pobyt w miejscowym „parku wodnym”; wycieczka do Münster; pożegnalny wieczór w kręgielni.

Czerwiec 2004 Polska

Dwudniowy pobyt w Krakowie – zwiedzanie miasta i Kopalni Soli w Wieliczce ; Zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu ; Przyjazd do Frysztaka; WIOSNA EUROPEJSKA – kampania młodzieży polskiej i niemieckiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – quiz ekologiczny, pokaz strojów ekologicznych, zwiedzanie zabytkowego schronu kolejowego z okresu II wojny światowej ; Wycieczka do Rzeszowa – zakupy, zwiedzanie BWA ; Pobyt w szkole – udział w normalnych zajęciach lekcyjnych, mecz piłki nożnej Polska – Niemcy ; Oficjalna wizyta w Urzędzie Gminy we Frysztaku, zwiedzanie Frysztaka ; Odwiedziny w Szkolnym Ośrodku Wychowawczym we Frysztaku ; Wieczór pożegnalny z tańcem i piosenką w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku, dyskoteka.

Wrzesień, październik 2004 Niemcy

Powitanie w szkole, udział w normalnych zajęciach lekcyjnych, turniej sportowy Polska – Niemcy – koszykówka ; Zwiedzanie skansenu w Detmold ; Całodniowy pobyt w największym w północnych Niemczech parku rozrywki – Heide Park Soltau ; Wycieczka do Osnabrück – spacer po mieście, nocne zwiedzanie miasta z przewodnikiem i latarniami.

Październik 2005 Niemcy

Tygodniowy pobyt 36-osobowej grupy młodzieży niemieckiej i polskiej (18 Polaków ,18 Niemców) + 4 opiekunki w Ośrodku Spotkań Młodzieży Golm na wyspie Uznam nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Kamminke. Informacje o ośrodku dostępne na www.jbs-golm.de Program pobytu: zwiedzanie Cmentarza Wojennego Golm i związany z nim wspólny projekt polsko-niemiecki Wojna i Pokój; wykłady i seminaria związane z wydarzeniami II wojny światowej; rozmowa ze świadkiem z czasów wojny; zwiedzanie Historyczno-Technicznego Centrum Informacyjnego w Peenemünde ( budowa rakiet V1 i V2); Pobyt w uzdrowiskowym mieście Ahlbeck; wycieczka rowerowa do Świnoujścia; wieczory w ośrodku: wspólne zabawy; gry; konkursy.

Październik 2006 Niemcy

Pobyt w szkole; powitanie przez burmistrza w Ratuszu miasta Bad Iburg; trening w miejscowym Fitness- Studio; wycieczka rowerowa do największej w regionie piekarni Middelberg; udział w zajęciach lekcyjnych w szkole; wspólne gotowanie; wieczór w kręgielni; całodniowa wycieczka do Bremy; pobyt na krytym lodowisku w Osnabrück.

Maj 2007 Polska

Zwiedzanie Auschwitz; powitanie w Urzędzie Gminy; zwiedzanie schronu kolejowego z okresu II wojny światowej w Stępinie; ognisko w Odrzykoniu; rezerwat przyrody Prządki; wspólne zajęcia lekcyjne; wycieczka do Rzeszowa; kino Helios; basen Otylia w Strzyżowie; pobyt w Krakowie – zwiedzanie dzielnicy – Kazimierz.

Czerwiec 2008 Polska

Pobyt w Krakowie i we Frysztaku; pobyt na krakowskim rynku – zakupy; zwiedzanie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau; wizyta w Urzędzie Gminy we Frysztaku i spotkanie z wójtem gminy; udział w zajęciach lekcyjnych; rozgrywki sportowe; impreza ekologiczna w Gminnym Ośrodku Kultury z udziałem grupy niemieckiej; dyskoteka; zwiedzanie zabytkowego schronu kolejowego z okresu II wojny światowej w Stępinie; zwiedzanie rezerwatu przyrody „Prządki”; ognisko pożegnalne; całodniowa wycieczka do Rzeszowa- zwiedzanie miasta.

Październik 2008 Niemcy

Oficjalna wizyta w Ratuszu miasta Bad Iburg- powitanie przez burmistrza; pobyt w szkole – zajęcia sportowe, gotowanie; gra po mieście Bad Iburgu; trening w miejscowym Fitness-Studio; piesza wędrówka do bawarskiej restauracji Malepartus- poczęstunek; park wspinaczkowy w Ibbenbühren; park wodny w Ibbenbühren; wycieczka do Osnabrück- pobyt w ZOO, dyskoteka na krytym lodowisku.

Listopad 2009 Niemcy

Pobyt w szkole partnerskiej; powitanie przez burmistrza w ratuszu miasta; Stadtrally – gra po mieście Bad Iburgu; wycieczka do Bremy – zwiedzanie muzeum Universum, spacer po mieście; udział w zajęciach lekcyjnych; gotowanie; wspólna lekcja muzyki; turniej sportowy; wycieczka do miasta Bad Rothenfelde- zwiedzanie miejscowego muzeum i tężni; Fitness – studio; wycieczka do Osnabrück- pobyt w ZOO, czas wolny, zwiedzanie miasta z przewodnikiem: ratusz, staare miasto, katedra, pobyt na lodowisku; jarmark adwentowy w szkole.

Maj 2010 POLSKA

2 dniowy pobyt w Krakowie – zwiedzanie dzielnicy żydowskiej Kazimierz; zwiedzanie muzeum Auschwitz – Birkenau; pobyt w szkole – lekcje j. polskiego dla uczniów niemieckich; udział w normalnych zajęciach lekcyjnych; rozgrywki sportowe „Polska-Niemcy”; spotkanie z artystą-malarzem Józefem Franczakiem – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mam przyjaciela za siódmą górą” wizyta w LO w Strzyżowie – wspólne zajęcia z licealistami; zakupy w Rzeszowie; basen Otylia w Strzyżowie; wspólna dyskoteka w Gminnym Ośrodku Kultury; pożegnalne ognisko w Odrzykoniu i zwiedzanie „Prządek”.

Marzec 2012 Niemcy

Spotkanie z dyrektorem szkoły Realschule Bad Iburg; lekcja j. niemieckiego dla polskich uczniów; oficjalna wizyta w ratuszu miasta i powitanie przez burmistrza; gra po mieście Bad Iburgu dla polskich uczniów; zwiedzanie zamku Charlottenburg; wycieczka do Hammeln – zwiedzanie miasta; zwiedzanie skalnego miasta „Externsteinen”; udział w zajęciach lekcyjnych; wspólne śpiewanie; gotowanie w szkole; gra plenerowa Boseln; zwiedzanie stadniny koni w Warendorfie, całodniowa wycieczka do Osnabrück – zwiedzanie miasta, ZOO, lodowisko.

Maj 2012 POLSKA

2 –dniowy pobyt w Krakowie: zwiedzanie miasta z przewodnikiem – rynek , Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Kościół Mariacki; zwiedzanie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau; pobyt we Frysztaku: oficjalna wizyta w Urzędzie Gminy; pobyt w bibliotece, zwiedzanie miasteczka; wspólny wieczór w GOK-u – występ zespołów Zygzak i Twierdzanie, piosenki, recytacje, wspólna dyskoteka; udział w zajęciach lekcyjnych w szkole; rozgrywki sportowe; wycieczka do Rzeszowa; basen w Strzyżowie; zwiedzanie schronu kolejowego w Stępinie; pobyt w ośrodku rekreacyjnym „Stępinka” – jazda konna; ognisko pożegnalne w Odrzykoniu.

Kwiecień 2013 Niemcy

Pobyt w szkole – powitanie przez nowego pana dyrektora Dirka Jansena; wieczór polsko-niemiecko-francuski – spotkanie z Francuzami z wymiany ze szkołą we Francji; gra plenerowa „Boseln”; pobyt w parku linowym; zwiedzanie miasta Osnabrück; jazda konna; wizyta w Ratuszu Miasta Bad Iburga; wspólne gotowanie; udział w lekcjach; pobyt w ZOO.

Maj 2013 Polska

Zwiedzanie Auschwitz – Birkenau; Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim – relacja z naszej współpracy oraz prelekcja na temat miasta Rzeszowa i zalet naszego regionu; Zwiedzanie muzeum „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła; Wieczór integracyjny w GOK-u – prezentacja naszego obcojęzycznego dorobku artystycznego; udział w zajęciach lekcyjnych; wizyta w Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie – pokaz akrobacji na rolkach, pobyt w Krakowie-
zwiedzanie.

Maj 2014 Niemcy

Całodniowy pobyt w Kolonii – katedra, Muzeum Czekolady; jazda konna; oficjalna wizyta w Ratuszu Miasta – powitanie przez nową panią burmistrz miasta Bad Iburga; gra plenerowa „Boseln”; jazda konna; udział w zajęciach lekcyjnych; pobyt w ZOO w Osnabrück; wspólna lekcja gotowania; zwiedzanie miasta Osnabrück.

Maj 2014 Polska

Zwiedzanie Auschwitz – Birkenau, pobyt w Krakowie; zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce; powitanie przez pana dyrektora w szkole; udział w zajęciach lekcyjnych; rozgrywki sportowe –Polska – Niemcy; wycieczka do Rzeszowa – wizyta w Gimnazjum nr 8 – pokaz akrobacji na rolkach; wyjazd Krosna – zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła; wycieczka do Stępiny – zwiedzanie schronu kolejowego, pożegnalne ognisko pod schronem; wieczór polsko –niemiecki w GOK- u – prezentacja obcojęzycznego dorobku artystycznego i dyskoteka.

 Wrzesień 2015 Polska                                             

Wyjazd grupy polskich uczniów z Frysztaka do Krakowa. Przywitanie z gośćmi, a następnie przejazd do Oświęcimia, zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau; zwiedzanie szkoły;  oficjalna  wizyta w  Urzędzie Gminy we Frysztaku; zwiedzanie Frysztaka;   wyjazd do szkoły w Lubli; udział gości w zajęciach lekcyjnych; wspólna wycieczka do Rzeszowa lub do Krosna – zwiedzanie; czas wolny – zakupy; wyjazd do Cieszyny zwiedzanie schronu kolejowego z okresu II wojny światowej;  ognisko z pieczeniem kiełbasy; wieczór integracyjny w GOK-u. (Występy obcojęzyczne naszych uczniów; występ zespołu tanecznego ZYGZAK; TWIERDZANIE; wyjazd do Sanoka – zwiedzanie skansenu i pokaz garncarza z lekcją lepienia garnków.