Archiwa kategorii: Aktualności

ADRIAN CZARNIK LAUREATEM KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO!

        Miło nam poinformować, że uczeń klasy 8b – Adrian Czarnik został  Laureatem Konkursu z Języka Polskiego, uzyskując piąty wynik punktowy w województwie podkarpackim. Oznacza to, że Adrian nie będzie musiał pisać egzaminu z języka polskiego po ósmej klasie. A jak do tego doszło? Cóż, Adrian połączył swój niewątpliwy talent z ogromną pracowitością. Uczestniczył w III etapach konkursu (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim), przeczytał ponad 35 obowiązkowych lektur, analizował dzieła malarskie, muzyczne, filmowe i teatralne, opracowywał samodzielnie i podczas konsultacji w szkole zagadnienia z zakresu gramatyki, ortografii, poetyki, retoryki, nauki o języku, doskonalił formy wypowiedzi pisemnych…Wszystko to zaowocowało ogromnym sukcesem, którego Adrianowi serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że przykład Adriana będzie dla Was inspiracją i motywacją do nauki, i pracy, i że za rok ktoś z Was powtórzy jego sukces!

Daria fin.

Daria Stępień – Finalistką II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych

Miło nam poinformować, że Daria Stępień, uczennica klasy 7c, została Finalistką  II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.

Zmagania finałowe odbyły się w dniach 25-27 marca 2021 roku. W pierwszym dniu Daria musiała napisać rozprawkę dotyczącą zagadnień poruszanych w  książkach obowiązujących na wszystkich etapach konkursu, a po krótkiej przerwie zmagała się z testem językowym.

Drugiego dnia wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ciekawe spotkania z pisarzami: panią Anną Piwkowską i panem Markiem Zagańczykiem. Ten dzień odpoczynku obarczony był jednak nerwowym oczekiwaniem na, ogłoszoną późnym popołudniem, listę osób zakwalifikowanych do części ustnej finału. Daria zdobyła odpowiednią ilość punktów  i została do niej zakwalifikowana. 27 marca o godz. 9.40. swą wypowiedź ustną nt. Światy wyobrażone i rzeczywiste młodych bohaterów książek Marcina Szczygielskiego Omega, Czarny młyn, Za niebieskimi nasza zdolna uczennica zaprezentowała przed prof. Anną Janus-Sitarz, prof. Jolantą Sztachelską, dr Agnieszką Bąbel – pracownikami uczelni wyższych.

Ze względu na czas pandemii wszystkie etapy konkursu odbywały się online, stąd też Daria dodatkowo musiała posiąść umiejętność posługiwania się różnymi platformami do tego typu komunikacji, opanować dodatkowy stres związany z tym, czy wszystko zadziała. I temu też dała radę!

Tytuł finalisty olimpiady uprawnia Uczennicę do zwolnienia z Egzaminu Ósmoklasisty z języka polskiego, choć takie same przywileje Daria zdobyła już w VI klasie, uzyskując tytuł laureatki kuratoryjnego Konkursu z Języka Polskiego. Tegoroczny sukces jest potwierdzeniem wybitnego talentu humanistycznego tej zdolnej, bardzo pracowitej i ambitnej Uczennicy, która nie spoczęła na laurach, tylko nadal rozwija swe umiejętności i poszerza wiedzę, daleko wykraczającą poza podstawę programową szkoły podstawowej.

Gratulujemy Darii zdobycia tytułu Finalisty; gratulujemy Rodzicom sukcesu Córki.  

P.S. A dla pozostałych uczniów przykład dzieci osiągających sukcesy w różnorodnych dziedzinach niech będzie dowodem na to, że warto brać udział w konkursach, ale i na to, że talent trzeba rozwijać swą solidną pracą; że bez wysiłku nic nie jest nam dane.

Wielkanoc 2021

wielkanoc1Wielkanoc to piękne, wiosenne, przynoszące nadzieję Święta. W tym roku, pomimo tego, że uwaga skupiona jest na czymś innym, nie zapomnijmy o złożeniu sobie życzeń.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, radości, smacznego jajka,
mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca
oraz samych sukcesów.

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły SP Frysztak